  • DNFR14-250B-C
DNFR14-250B-C
advertisement
Manufacturer No:
DNFR14-250B-C
Manufacturer:
Panduit Corp
HK JDW NO:
583-DNFR14-250B-C
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
DNFR14-250B-C
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
    Brass
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line), Right Angle
  • Insulation Material
    Nylon
  • Weight
    172.365101g
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    Pan-Term®
  • Published
    2001
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Crimp
  • ECCN Code
    EAR99
  • Color
    Blue
  • Gender
    Female
  • HTS Code
  • Depth
    16mm
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Wire Gauge
    14-16 AWG
  • Wire Gauge (Max)
    14 AWG
  • Wire Gauge (Min)
    16 AWG
  • Terminal and Terminal Block Type
    PUSH-ON TERMINAL
  • Insulation Diameter
    0.155 (3.94mm)
  • Insulation
    Fully Insulated
  • Terminal Type
    Angled - 90°, Flag
  • Wire Cross Section
    2.5 mm2
  • Length
    18.034mm
  • Width
    9.14mm
  • Tab Thickness
    0.032 0.81mm
  • Width - Tab
    0.250 6.35mm