  • DP-241-7-28
DP-241-7-28
advertisement
Manufacturer No:
DP-241-7-28
HK JDW NO:
728-DP-241-7-28
Package:
Datasheet:
DP-241-7-28
Description:
XFRMR LAMINATED 56VA CHAS MOUNT
Step5Bar-code shipping tag
DP-241-7-28
  • Weight
    1.7lbs 771.1g
  • Size / Dimension
    93.70mm Lx49.20mm W
  • Pbfree Code
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Power Dissipation
    56W
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Frequency
    60Hz
  • Termination Style
    Solder, Quick Connect
  • Approval Agency
    UL; CSA
  • Number of Contacts
    5
  • Max Output Current
    2A
  • Output Power
    56W
  • Power - Max
    56VA
  • Output Voltage 1
    28V
  • Voltage - Primary
    115V 230V
  • Voltage - Secondary (Full Load)
    28V
  • Secondary Winding(s)
    Single
  • Height
    57.2mm
  • Height Seated (Max)
    57.80mm
  • Length
    93.7mm
  • Width
    46mm