  • DPC-3Q40BL1X
DPC-3Q40BL1X
advertisement
Manufacturer No:
DPC-3Q40BL1X
Manufacturer:
TE Connectivity Ltd
HK JDW NO:
797-DPC-3Q40BL1X
Package:
Datasheet:
DPC-3Q40BL1X
Description:
General Purpose Relays 3 Form X 3PST 24 VAC
Step5Bar-code shipping tag
DPC-3Q40BL1X
    Select All
  • Contact Material
    Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
  • Mount
    Chassis Mount, DIN Rail, Flanges
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Operating Temperature
    -40°C~65°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2008
  • Series
    DPC, Products Unlimited
  • Feature
    Test Button
  • Part Status
    Obsolete
  • Termination
    Lug
  • Max Operating Temperature
    65°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Power Rating
    6.5W
  • Depth
    75.95mm
  • Termination Style
    Screw Terminal, Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
  • ELV
    Non-Compliant
  • Number of Poles
    3
  • Throw Configuration
    3PST, SPST
  • Contact Form
    3PST-NO (DM) (3 Form X)
  • Relay Type
    Contactor
  • Coil Resistance
    5.8Ohms
  • Coil Voltage
    24VAC
  • Coil Type
    Non-Latching
  • Switching Voltage
    600VAC -Max
  • Coil Current
    40A
  • Must Operate Voltage
    18VAC
  • Contact Rating (Current)
    40A
  • Coil Power
    6VA
  • Must Release Voltage
    6VAC
  • Coil Voltage (AC)
    24V
  • Contact Voltage Rating (AC)
    24V
  • Length
    49.7mm
  • Width
    95.55mm