  • DPF18-206FIB-M
DPF18-206FIB-M
advertisement
Manufacturer No:
DPF18-206FIB-M
Manufacturer:
Panduit Corp
HK JDW NO:
583-DPF18-206FIB-M
Package:
Datasheet:
DPF18-206FIB-M
Description:
Quantity:
In Stock : 714
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
DPF18-206FIB-M
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Contact Material
    Brass
  • Mount
    Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Insulation Material
    Nylon
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    DiscoGrip™
  • Published
    2001
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Crimp
  • Connector Type
    INTERCONNECTION DEVICE
  • Color
    Red
  • Gender
    Female
  • Contact Finish
    Tin
  • Wire Gauge
    18-22 AWG
  • Wire Gauge (Max)
    22 AWG
  • Wire Gauge (Min)
    18 AWG
  • Insulation Diameter
    0.080 ~ 0.133 (2.03mm ~ 3.38mm)
  • Insulation
    Fully Insulated
  • Terminal Type
    Standard
  • Length
    19.812mm
  • Width
    7.87mm
  • Length - Overall
    0.780 19.81mm
  • Tab Thickness
    0.020 0.51mm
  • Width - Tab
    0.187 4.75mm 0.205 5.21mm