  • DPP4S15K-F
DPP4S15K-F
advertisement
Manufacturer No:
DPP4S15K-F
HK JDW NO:
192-DPP4S15K-F
Package:
Radial
Datasheet:
DPP4S15K-F
Description:
DPP 0.015μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 400V-DC 250V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
DPP4S15K-F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    DPP
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.591Lx0.354W 15.00mmx9.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Low ESR
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    High Frequency, Switching
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 250
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.015μF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Terminal Pitch
    10mm
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PP
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Size Code
    5935
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Height Seated (Max)
    0.709 18.00mm
  • Length
    15mm
  • Width
    9mm