  • DPPM16D12K-F
DPPM16D12K-F
advertisement
Manufacturer No:
DPPM16D12K-F
HK JDW NO:
192-DPPM16D12K-F
Datasheet:
DPPM16D12K-F
Description:
DPPM 1200pF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 1.6kV-DC 500V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
DPPM16D12K-F
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
    WIRE
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Series
    DPPM
  • Size / Dimension
    0.984Lx0.256W 25.00mmx6.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT; Snubber
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE: 500
  • Capacitance
    1200pF
  • Voltage - Rated DC
    1.6kV
  • Voltage - Rated AC
    500V
  • Lead Pitch
    21.0058mm
  • Lead Spacing
    0.827 21.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    1600V
  • Height Seated (Max)
    0.512 13.00mm
  • Width
    6.5mm