  • DPX2024WS3P3
DPX2024WS3P3
advertisement
Manufacturer No:
DPX2024WS3P3
Manufacturer:
TDK-Lambda Americas Inc.
HK JDW NO:
778-DPX2024WS3P3
Package:
Module
Datasheet:
DPX2024WS3P3
Description:
Isolated DC/DC Converters 9.5-36Vin 3.3Vout 5.5A 18W Din Rail
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
DPX2024WS3P3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    DIN Rail
  • Mounting Type
    DIN Rail
  • Package / Case
    Module
  • Weight
    181.999998g
  • Operating Temperature
    -40°C~95°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2011
  • Series
    DPX (20W)
  • Size / Dimension
    4.92Lx2.27W x 0.97 H 125.0mmx57.6mmx24.5mm
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Enclosed
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Max Power Dissipation
    20W
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    CE
  • Efficiency
    83%
  • Voltage - Input (Max)
    36V
  • Voltage - Output 1
    3.3V
  • Voltage - Input (Min)
    9.5V
  • Current - Output (Max)
    5A
  • Height
    24.638mm