  • DPX6024S15
DPX6024S15
advertisement
Manufacturer No:
DPX6024S15
Manufacturer:
TDK-Lambda Americas Inc.
HK JDW NO:
778-DPX6024S15
Package:
Module
Datasheet:
DPX6024S15
Description:
TDK LAMBDA DPX-60-24S-15 DC/DC Converter, Fixed, Adjustable, 1 Output, 18 V, 36 V, 60 W, 15 V
Step5Bar-code shipping tag
DPX6024S15
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    DIN Rail
  • Mounting Type
    DIN Rail
  • Package / Case
    Module
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2011
  • Series
    DPX (60W)
  • Size / Dimension
    4.92Lx0.96W x 2.27 H 125.0mmx24.5mmx57.6mm
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Type
    Enclosed
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Power Rating
    60W
  • Max Power Dissipation
    60W
  • Depth
    24.5mm
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    CE
  • Efficiency
    85%
  • Output Voltage
    15V
  • Max Output Current
    4A
  • Output Current
    4A
  • Output Power
    60W
  • Current - Output 1
    4A
  • Nominal Input Voltage
    24V
  • Max Output Power
    60W
  • Isolation
    Isolated
  • Nominal Output Voltage
    15V
  • Isolation Voltage
    1.6kV
  • Max Input Voltage (DC)
    36V
  • Min Input Voltage (DC)
    18V
  • Height
    57.658mm