  • DPXAMA-A106-33P
DPXAMA-A106-33P
advertisement
Manufacturer No:
DPXAMA-A106-33P
Manufacturer:
ITT Cannon, LLC
HK JDW NO:
410-DPXAMA-A106-33P
Quantity:
In Stock : 11
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
DPXAMA-A106-33P
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
    COPPER ALLOY
  • Mount
    Panel
  • Insulation Material
    DIALLYL PHTHALATE
  • Packaging
    Bulk
  • Part Status
    Active
  • Termination
    Crimp
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    BOARD CONNECTOR
  • Number of Rows
    8
  • HTS Code
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • Contact Finish - Mating
    AU
  • Total Number of Contacts
    106
  • Orientation
    Straight
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Body Length or Diameter
    2.312 inch
  • Body Breadth
    1.125 inch
  • Contact Gender
    MALE
  • Body Depth
    1.06 inch
  • Contact Style
    SQ PIN-SKT
  • Body/Shell Style
    PLUG
  • Polarization Key
    POLARIZED HOUSING
  • Contact Pattern
    STAGGERED
  • Contact Design
    PREASSEM CONN
  • Wire Size (Min)
    26 AWG
  • Wire Size (Max)
    22 AWG