  • DR127-1R5-R
DR127-1R5-R
advertisement
Manufacturer No:
DR127-1R5-R
HK JDW NO:
255-DR127-1R5-R
Package:
Nonstandard
Datasheet:
DR127-1R5-R
Step5Bar-code shipping tag
DR127-1R5-R
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Wirewound
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Composition
    Wirewound
  • Current Rating (Amps)
    13.5A
  • Shielding
    Shielded
  • Depth
    12.5mm
  • Current Rating
    13.5A
  • Military Standard
    Not
  • Inductance
    1.5μH
  • Test Frequency
    100kHz
  • DC Resistance (DCR)
    3.41mOhm
  • Max DC Current
    31.1A
  • Inductance Frequency - Test
    100kHz
  • Current - Saturation
    31.1A
  • Inductance Tolerance
    20%
  • DC Current
    13.5A
  • RMS Current (Irms)
    13.5A
  • Self Resonant Frequency
    100kHz
  • Height
    8mm
  • Height Seated (Max)
    0.315 8.00mm
  • Length
    12.5mm
  • Width
    12.4968mm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Number of Pins
    2
  • Weight
    5.896701g
  • Material - Core
    Ferrite
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    DR
  • Published
    2014
  • Size / Dimension
    0.492Lx0.492W 12.50mmx12.50mm
  • Tolerance
    ±20%