  • DRA74-1R0-R
DRA74-1R0-R
advertisement
Manufacturer No:
DRA74-1R0-R
HK JDW NO:
255-DRA74-1R0-R
Package:
Nonstandard
Datasheet:
DRA74-1R0-R
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
DRA74-1R0-R
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Weight
    453.59237mg
  • Core Material
    Ferrite
  • Operating Temperature
    -40°C~165°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    DRA
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    0.299Lx0.299W 7.60mmx7.60mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Wirewound
  • Max Operating Temperature
    165°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Composition
    Wirewound
  • Current Rating (Amps)
    6.01A
  • Shielding
    Shielded
  • Depth
    7.6mm
  • Current Rating
    6.01A
  • Military Standard
    Not
  • Inductance
    1μH
  • Test Frequency
    100kHz
  • DC Resistance (DCR)
    7.8mOhm
  • Current
    435mA
  • Max DC Current
    10.2A
  • Inductance Frequency - Test
    100kHz
  • Current - Saturation
    10.22A
  • Inductance Tolerance
    20%
  • RMS Current (Irms)
    6.01A
  • Self Resonant Frequency
    100kHz
  • Height
    4.35mm
  • Height Seated (Max)
    0.171 4.35mm
  • Length
    7.6mm
  • Width
    7.5946mm