  • DRQ125-1R0-R
DRQ125-1R0-R
advertisement
Manufacturer No:
DRQ125-1R0-R
HK JDW NO:
255-DRQ125-1R0-R
Package:
Nonstandard
Datasheet:
DRQ125-1R0-R
Description:
Coupled Inductors 1.0uH 23A 0.0024ohms
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
DRQ125-1R0-R
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Number of Pins
    4
  • Weight
    4.082331g
  • Core Material
    Ferrite
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2014
  • Series
    DRQ
  • Size / Dimension
    0.492Lx0.492W 12.50mmx12.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Resistance
    2.4mOhm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Shielding
    Shielded
  • Depth
    12.5mm
  • Military Standard
    Not
  • Inductance
    1 μH
  • Test Frequency
    100kHz
  • Current
    7.51A
  • Max DC Current
    23.6A
  • DC Resistance (DCR) - Parallel
    2.4mOhm
  • Inductance - Parallel
    894 nH
  • Inductance - Series
    3.576 μH
  • Number of Coils
    2
  • DC Resistance (DCR) - Series
    9.6mOhm
  • Current Rating - Series
    7.51A
  • Current Rating - Parallel
    15A
  • Inductance - Connected In Series
    3.576μH
  • Inductance - Connected In Parallel
    894nH
  • Current Saturation - Parallel
    23.6A
  • Current Saturation - Series
    11.8A
  • Height
    0.236 6.00mm
  • Length
    12.4968mm
  • Width
    12.4968mm