  • DRT-DTH-50-70
DRT-DTH-50-70
advertisement
Manufacturer No:
DRT-DTH-50-70
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
HK JDW NO:
461-DRT-DTH-50-70
Package:
Datasheet:
DRT-DTH-50-70
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
DRT-DTH-50-70
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Operating Temperature
    -20°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2002
  • Series
    DRT-DTH
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Axial
  • Type
    Glass Body
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -20°C
  • Capacitance
    2pF
  • Power Rating
    50W
  • Termination Style
    Axial
  • Voltage - Rated AC
    500V
  • Circuit
    SPDT
  • Throw Configuration
    SPDT
  • Operate Time
    5.5ms
  • Release Time
    8ms
  • Power - Rated
    50W
  • Size - Body
    0.210Diax1.500L 5.33mmx38.10mm
  • Current - Switching
    1A AC 1.5A DC
  • Operate Range
    50 ~ 70AT
  • Current - Carry
    2A DC
  • Voltage - Switching AC
    350V
  • Voltage - Switching DC
    500V
  • Length
    85.725mm
  • Length - Overall
    3.375 85.73mm