  • DRV5053OAQLPGQ1
DRV5053OAQLPGQ1
advertisement
Manufacturer No:
DRV5053OAQLPGQ1
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-DRV5053OAQLPGQ1
Package:
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Datasheet:
Description:
SENSOR HALL EFFECT ANALOG TO92-3
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
DRV5053OAQLPGQ1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
  • Surface Mount
    NO
  • Number of Pins
    3
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q100
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Temperature Compensated
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    AEC-Q100, SHORT CIRCUIT PROTECTION, REVERSE SUPPLY PROTECTION
  • Technology
    Hall Effect
  • Voltage - Supply
    2.7V~38V
  • Base Part Number
    DRV5053
  • Current - Supply (Max)
    3.6mA
  • Output Type
    Analog Voltage
  • Termination Type
    SOLDER
  • Current - Output (Max)
    2.3mA
  • Bandwidth
    20kHz
  • Output Polarity
    COMPLEMENTARY
  • Linearity
    1 %
  • Housing
    PLASTIC
  • Sensing Range
    ±73mT
  • Axis
    Single
  • Input Mode
    BIPOLAR
  • Height
    5.05mm
  • Length
    4mm
  • Width
    3.15mm
  • Thickness
    1.52mm