  • DS1088LU-333+
DS1088LU-333+
advertisement
Manufacturer No:
DS1088LU-333+
Manufacturer:
Maxim Integrated
HK JDW NO:
503-DS1088LU-333+
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
DS1088LU-333+
Description:
Clock Generator DS1088L Clock Generators EconOscillator? Series 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) Surface Mount 2.7V~3.6V Tube
Purchasing and Inquiry
DS1088LU-333+ Overview
Clock ICs are packaged using the Tube method. A Clock PLL is included with the 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package. The input of this clock generator is designed to be Clock. A total of 1 circuits are implemented to access the full performance of the electrical part. This component can be conveniently installed on the panel thanks to the Surface Mount. There are 2.7V~3.6V available for use with this clock PLL. Based on the test statistics, an ambient temperature of -20°C~85°C should be set. As far as electrical parts go, this component can be classified as a Clock Generator component. According to the base part number DS1088L, its related parts can be found. There is a 8 pin that is available on the digital clock generator. The EconOscillator? series includes this electronic part. At 333MHz, frequency synthesizer achieves high efficiency. In this case, we are referring to the load capacitance which is 50pF.
DS1088LU-333+ Features
Available in the 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Load capacitance of 50pF
DS1088LU-333+ Applications
There are a lot of Maxim Integrated DS1088LU-333+ Clock Generators applications.
  • Cellular/4G
  • Deep space exploration
  • Clock generation systems
  • Microprocessor clock multipliers
  • Sampling clocks for ADC and DAC
  • Electronic countermeasures
  • DVD add-on cards for multimedia PCs
  • High-frequency induction heating
  • Frequency synthesis
  • Myriad digital applications
Step5Bar-code shipping tag
DS1088LU-333+
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -20°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2012
  • Series
    EconOscillator™
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Clock Generator
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    2.7V~3.6V
  • Frequency
    333MHz
  • Base Part Number
    DS1088L
  • Number of Circuits
    1
  • Load Capacitance
    50pF