  • DS1100LZ-500
DS1100LZ-500
advertisement
Manufacturer No:
DS1100LZ-500
HK JDW NO:
503-DS1100LZ-500
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
DS1100LZ-500
Purchasing and Inquiry
DS1100LZ-500 Overview
For cost-effectiveness, it is packaged using Tube. By utilizing the 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package, applications do not require additional insulating hardware. In order to ensure reliable performance, 3V~3.6V is supplied with a voltage. As its mounting method, Surface Mount is used. The operating temperature of this unit is -40°C~85°C. There are 5 taps and steps configured for it. The use of multiple related parts with the same base part number DS1100L is universally preferred for a wide variety of applications. There are two terminals at DUAL. As a result, it is equipped with 8 terminations for unique configurations. When the device is operating, the supply voltage of 3.3V is provided. It is logic typed as SILICON DELAY LINE. This technology was developed as a result of the advanced CMOS technology. The subcategory Delay Lines provides all the benefits of the subcategory. A minimum supply voltage of 3V is acceptable for its operation. It is acceptable to run it at the maximum voltage of 3.6V. In order to ensure flexible operation, 3.3V is equipped with a power supply.
DS1100LZ-500 Features
Supply voltage at Tube volts
operate supply current at 3.3V
with SILICON DELAY LINE bits
supply type: 3.3V
DS1100LZ-500 Applications
There are a lot of Maxim Integrated DS1100LZ-500 Delay Lines Timing ICs applications.
  • Digital Test Equipment
  • Digital Systems
  • High Vibration, High Acceleration Environments
  • Noise Discriminators/Pulse Qualifiers
  • Switch Debouncing
  • Security Systems
  • Telecommunications
  • Embedded Systems
  • Digital Video Projection
  • QDR/QDRII Memory Systems
Step5Bar-code shipping tag
DS1100LZ-500
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Published
    2006
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    DS1100L
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G8
  • Function
    Nonprogrammable
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Power Supplies
    3.3V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Output Impedance
    50Ohm
  • Delay to 1st Tap
    100ns
  • Programmable Delay Line
    NO
  • Available Total Delays
    500ns
  • Total Delay-Nom (td)
    500 ns
  • Length
    4.9mm
  • Width
    3.9mm