  • DS1249Y-85
DS1249Y-85
advertisement
Manufacturer No:
DS1249Y-85
HK JDW NO:
503-DS1249Y-85
Package:
32-DIP Module (0.600, 15.24mm)
Datasheet:
DS1249Y-85
Description:
5V V 32 Pin Memory IC DS1249Y 2 Mb kb 53.085mm mm
Quantity:
In Stock : 6087
Step5Bar-code shipping tag
DS1249Y-85
  • Package / Case
    32-DIP Module (0.600, 15.24mm)
  • Surface Mount
    NO
  • Number of Pins
    32
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Published
    2006
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    32
  • ECCN Code
    3A991.B.2.A
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Additional Feature
    DATA RETENTION > 10 YEARS
  • Subcategory
    SRAMs
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Frequency
    85GHz
  • Base Part Number
    DS1249Y
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Supplies
    5V
  • Memory Size
    2Mb 256K x 8
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Supply Current-Max
    0.085mA
  • Organization
    256KX8
  • Memory Width
    8
  • Write Cycle Time - Word, Page
    85ns
  • Density
    2 Mb
  • Standby Current-Max
    0.00015A
  • Access Time (Max)
    85 ns
  • Length
    53.085mm
  • Height Seated (Max)
    9.27mm