  • DS1249Y-85IND#
DS1249Y-85IND#
advertisement
Manufacturer No:
DS1249Y-85IND#
HK JDW NO:
503-DS1249Y-85IND#
Package:
32-DIP Module (0.600, 15.24mm)
Datasheet:
DS1249Y-85IND#
Description:
32 Pin Memory IC DS1249Y 2 Mb kb 53.085mm mm
Quantity:
In Stock : 4
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
DS1249Y-85IND#
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Package / Case
    32-DIP Module (0.600, 15.24mm)
  • Surface Mount
    NO
  • Number of Pins
    32
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Published
    2004
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    32
  • ECCN Code
    3A991.B.2.A
  • Additional Feature
    DATA RETENTION > 10 YEARS
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Frequency
    85GHz
  • Base Part Number
    DS1249Y
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Memory Size
    2Mb 256K x 8
  • Operating Supply Current
    85mA
  • Organization
    256KX8
  • Memory Width
    8
  • Write Cycle Time - Word, Page
    85ns
  • Density
    2 Mb
  • Access Time (Max)
    85 ns
  • Length
    53.085mm
  • Height Seated (Max)
    9.27mm