  • DS1308U-33+T
DS1308U-33+T
advertisement
Manufacturer No:
DS1308U-33+T
Manufacturer:
Maxim Integrated
HK JDW NO:
503-DS1308U-33+T
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
DS1308U-33+T
Description:
8 Terminations3.3V DS1308 Real Time ClocksTimer or RTC SubcategoryLeap Year, NVSRAM, Square Wave Output
Purchasing and Inquiry
DS1308U-33+T Overview
A package named 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) contains real time clocks.As of Tape & Reel (TR), time clock is packaged in this way.Unless otherwise stated, this electrical RTC's supply voltage is 3V~5.5V.Clock/Calendar is the type of electrical real time clock that is being used.The real time clock (RTC) that is mounted in the way of Surface Mount is connected to this circuit board.Keeping the temperature at -40°C~85°C is essential to maintaining a safe working environment.Electronic time clocks are possible to make sure that Leap Year, NVSRAM, Square Wave Output are maintained when operating.There are 8 terminations, which are the practice of ending a transmission line welectronic time clocksh a RTC module that matches the characteristic impedance of the line.This RTC real time clock is powered by 3.3V volts.DS1308 are a family of objects that belongs to RTCs .As far as the supply voltage for this electrical digital time clock is concerned, it is 1.3V~5.5V.RTCs in the Timer or RTC subcategory are available.For storing the programs and data, the RTC times have an embedded memory of 56B for storing data and programs.In this case, the RTC module is mounted in the way of Surface Mount.For the purpose of powering the real time clock, the power supply is set to 3.3/5V.A total of 8 pins are equipped with the real time clock.There are 1 timers, which are control real time clocks that output a signal at a preset time after an input signal is received.RTC time is important to maintain the supply voltage at 3.3V in order to maintain high efficiency.
DS1308U-33+T Features
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package
8 terminations
3.3/5V power supplies
Be maintained at 3.3V for high efficiency.
DS1308U-33+T Applications
There are a lot of Maxim Integrated DS1308U-33+T Real Time Clocks applications.
  • Hand-Held Devices
  • Medical Devices
  • Point-of-Sale Equipment
  • Electronic metering
  • Wearables, Portables
  • Network powered devices
  • Security Systems
  • POS Terminal
  • Accurate high duration timer
  • Thermostat
Step5Bar-code shipping tag
DS1308U-33+T
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • Feature
    Leap Year, NVSRAM, Square Wave Output
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Clock/Calendar
  • Subcategory
    Timer or RTC
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    3V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Base Part Number
    DS1308
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Power Supplies
    3.3/5V
  • Interface
    I2C, 2-Wire Serial
  • Memory Size
    56B
  • Logic Function
    Clock
  • Number of Timers
    1
  • Time Format
    HH:MM:SS (12/24 hr)
  • Date Format
    YY-MM-DD-dd
  • Current - Timekeeping (Max)
    125μA~200μA @ 3V~5.5V
  • Time-Min
    SECONDS
  • Interrupt Capability
    N
  • Voltage - Supply, Battery
    1.3V~5.5V
  • Volatile
    NO
  • Information Access Method
    I2C
  • Height Seated (Max)
    1.1mm
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm