  • DS1315N-33
DS1315N-33
advertisement
Manufacturer No:
DS1315N-33
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-DS1315N-33
Package:
16-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
DS1315N-33
Description:
16 Terminations3.3V 16 Pin Real Time ClocksLeap Year 0.032MHz
Purchasing and Inquiry
DS1315N-33 Overview
Real time clocks is embedded in the 16-DIP (0.300, 7.62mm) package.Tube is the way in which time clock is packaged.This electrical RTC is powered by 3V~3.6V voltage.The type of this electrical real time clock is Phantom Time Chip.There is an real time clock (RTC) mounted in the way of Through Hole.Ideally, the operating temperature should be -40°C~85°C.If Leap Year is ensured during operation, then there is no problem.There are 16 terminations for transmission lines, which means that the RTC module that terminates the line matches its characteristic impedance.It is possible to see 3.3V voltage being supplied to this RTC real time clock.16 pins are attached to it.This electrical digital time clock is powered by a voltage that is 2.5V~3.7V at the time of installation.0.032MHz should be the maximum output frequency.
DS1315N-33 Features
16-DIP (0.300, 7.62mm) package
16 terminations
16 pin count
DS1315N-33 Applications
There are a lot of Rochester Electronics, LLC DS1315N-33 Real Time Clocks applications.
  • Modem
  • Digital cameras
  • Digital still camera
  • Wearables, Portables
  • GPS/Telematics Devices
  • Vending Machine
  • Embedded Time Stamping
  • Network powered devices
  • POS Terminal
  • Automotive
Step5Bar-code shipping tag
DS1315N-33
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    16-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Surface Mount
    NO
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Leap Year
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    16
  • Type
    Phantom Time Chip
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
    16
  • JESD-30 Code
    R-PDIP-T16
  • Qualification Status
    COMMERCIAL
  • Interface
    Parallel
  • Clock Frequency
    0.032MHz
  • Time Format
    HH:MM:SS:hh (12/24 hr)
  • Date Format
    YY-MM-DD-dd
  • Current - Timekeeping (Max)
    1.1mA @ 3.3V
  • Voltage - Supply, Battery
    2.5V~3.7V
  • Information Access Method
    SERIAL, FIXED PROTOCOL
  • Height Seated (Max)
    4.572mm
  • Length
    19.175mm
  • Width
    7.62mm