  • DS1343E-18+T&R
DS1343E-18+T&R
advertisement
Manufacturer No:
DS1343E-18+T&R
HK JDW NO:
503-DS1343E-18+T&R
Package:
20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
DS1343E-18+T&R
Description:
DS1343 Real Time ClocksAlarm, Leap Year, NVRAM, Square Wave Output, Trickle Charger Min 1.71V VMax 5.5V V
Purchasing and Inquiry
DS1343E-18+T&R Overview
There is an embedded version of real time clocks in the package 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width).Basically, time clock is packaged in a way that is equivalent to Digi-Reel?.Unless otherwise stated, this electrical RTC's supply voltage is 1.71V~5.5V.Clock/Calendar is the type of electrical real time clock that is being used.There is an electronic component mounted in the way of Surface Mount.Keeping the temperature at -40°C~85°C is essential to maintaining a safe working environment.When operating, electronic time clocks would be possible to ensure that the value Alarm, Leap Year, NVRAM, Square Wave Output, Trickle Charger are maintained.DS1343 is the family name of this object.This electrical digital time clock is powered by 1.3V~5.5V voltage.There is a memory size of 96B available for storing data and programs on the real time analog clocks.This RTC module is mounted using type Surface Mount.A total of 20 pins are attached to this real time clock.A high efficiency supply voltage should be maintained at 1.8V.RTC time is advisable to operate at a temperature above -40°C.85°C is the optimal operating temperature.With the minimal voltage of 1.71V, real time clocks are capable of operating.The maximal supply voltage is 5.5V.
DS1343E-18+T&R Features
20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
Be maintained at 1.8V for high efficiency.
DS1343E-18+T&R Applications
There are a lot of Maxim Integrated DS1343E-18+T&R Real Time Clocks applications.
  • Routers
  • Daily alarms
  • Digital still camera
  • IoT
  • GPS/Telematics Devices
  • Medical Equipment
  • Wearables, Portables
  • Embedded Time Stamping
  • Utility Meters
  • Embedded Time Stamping
Step5Bar-code shipping tag
DS1343E-18+T&R
  • Published
    2002
  • Feature
    Alarm, Leap Year, NVRAM, Square Wave Output, Trickle Charger
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Clock/Calendar
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Supply
    1.71V~5.5V
  • Base Part Number
    DS1343
  • Operating Supply Voltage
    1.8V
  • Interface
    SPI
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    1.71V
  • Memory Size
    96B
  • Logic Function
    Clock
  • Time Format
    HH:MM:SS (12/24 hr)
  • Date Format
    YY-MM-DD-dd
  • Voltage - Supply, Battery
    1.3V~5.5V
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Number of Pins
    20
  • Supplier Device Package
    20-TSSOP
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C