  • DS1392U-18
DS1392U-18
advertisement
Manufacturer No:
DS1392U-18
Manufacturer:
Maxim Integrated
HK JDW NO:
503-DS1392U-18
Package:
UMAX
Datasheet:
DS1392U-18
Description:
10 Terminations1.8V 10 Pin Real Time ClocksTimer or RTC Subcategory0.032MHz Min 1.71V VMax 1.89V V
Purchasing and Inquiry
DS1392U-18 Overview
There is an embedded version of real time clocks in the package UMAX.Bulk is the package format.Transmitter lines with 10 terminations exhibit the characteristic impedance of the terminating RTC module.There is 1.8V voltage supplied to this RTC real time clock.As it has 10 pins, it is equipped with the necessary features.Timer or RTC includes this component as part of its contents.The output frequency should not exceed 0.032MHz.Mounting type Surface Mount matches the RTC module.There are 10 pins, which are pronged contacts as part of a signal interface in a computer or other communications real time clock. When an input signal is received, 1 timers are used to output a signal at a preset time.A high efficiency supply voltage should be maintained at 1.8V.-40°C is the minimum operating temperature.The operating temperature should be lower than 85°C.With 1.71V as the minimum supply voltage, real time clocks operate.Real time clocks operate with the maximal supply voltage of 1.89V.
DS1392U-18 Features
UMAX package
10 terminations
10 pin count
Be maintained at 1.8V for high efficiency.
DS1392U-18 Applications
There are a lot of Maxim Integrated DS1392U-18 Real Time Clocks applications.
  • Medical Equipment
  • GPS/Telematics Devices
  • Set-Top Box
  • Time keeping application
  • Metering
  • Digital still camera
  • Embedded Time Stamping
  • Low standby power applications
  • Copy machines
  • Digital cameras
Step5Bar-code shipping tag
DS1392U-18
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    UMAX
  • Number of Pins
    10
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2009
  • JESD-609 Code
    e0
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1
  • Number of Terminations
    10
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • HTS Code
  • Subcategory
    Timer or RTC
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    20
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    1.8V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Interface
    Serial
  • Max Supply Voltage
    1.89V
  • Min Supply Voltage
    1.71V
  • Clock Frequency
    0.032MHz
  • Logic Function
    Clock
  • Number of Timers
    1
  • Time Format
    HH:MM:SS:hh
  • Date Format
    YY-MM-DD-dd
  • Interrupt Capability
    Y
  • Volatile
    YES
  • Height Seated (Max)
    1.1mm
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm