  • DS1666S-100+T&R
DS1666S-100+T&R
advertisement
Manufacturer No:
DS1666S-100+T&R
Manufacturer:
Maxim Integrated
HK JDW NO:
503-DS1666S-100+T&R
Package:
16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
DS1666S-100+T&R
Description:
DS1666 Digital PotentiometersUp/Down (U/D, INC, CS)Min 0V VMax 5.5V V
Purchasing and Inquiry
DS1666S-100+T&R Overview
Package 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) contains it.Volatile starts the process of storing this pentometer.The digital potentiometer embeds 1 circuits.To secure the digital analogic, it can be accessed in the Tape & Reel (TR) package.During overcurrent, this pentometer features 128 taps.The way to mount is Surface Mount.The potentionmeter can supply 5V voltage.The temperature range of this digital potentiometer is -40°C~85°C.A flow rate limit of 100kOhm is possible.Pentometer belongs to the family DS1666.Mounted to Surface Mount is digital potentiometer.16 pins are available on this potentiameter.A potentiometer conducts at a 5V supply voltage.A maximum 85°C ensures that the digital resistor runs smoothly.A minimum working temperature of -40°C is necessary for reliability.5.5V is its maximum supply voltage.0V is the minimum supply voltage that it can work with.
DS1666S-100+T&R Features
Available in 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
16 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
DS1666S-100+T&R Applications
There are a lot of Maxim Integrated DS1666S-100+T&R Digital Potentiometers applications.
  • Communication device
  • Joysticks
  • Automated caliberation
  • Cell phone
  • Programmable power supplies
  • Household appliances
  • Noise-free volume controller
  • Modern office equipment
  • Contrast control of monitors
  • Power calibration
Step5Bar-code shipping tag
DS1666S-100+T&R
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Number of Pins
    16
  • Supplier Device Package
    16-SOIC
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    1999
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    750 ppm/°C
  • Resistance
    100kOhm
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Composition
    Potentiometer
  • Voltage - Supply
    5V
  • Base Part Number
    DS1666
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    Up/Down (U/D, INC, CS)
  • Number of Circuits
    1
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    0V
  • Nominal Supply Current
    200μA
  • Memory Type
    Volatile
  • Taper
    Pseudo-Logarithmic
  • Number of Taps
    128
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    350
  • Temperature Coefficient (Typ)
    750ppm/°C