  • DS1804X-010/T&R
DS1804X-010/T&R
advertisement
Manufacturer No:
DS1804X-010/T&R
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-DS1804X-010/T&R
Package:
15-WFBGA, FCBGA
Datasheet:
DS1804X-010/T&R
Description:
Digital Potentiometers
Purchasing and Inquiry
DS1804X-010/T&R Overview
A package containing it contains 15-WFBGA, FCBGA.Non-Volatile is the point at which this pentometer starts to be stored.In this digital potentiometer, there are 1 embedded circuits.To secure the digital analogic, it can be accessed in the Tape & Reel (TR) package.To protect this pentometer from overcurrent, there are 100 taps.The mount should be done in the direction of Surface Mount.potentionmeters with 2.7V~5.5V voltage capabilities can be used.In this digital potentiometer, the temperature range is -40°C~85°C.The flow can be limited by 10kOhm.
DS1804X-010/T&R Features
Available in 15-WFBGA, FCBGA package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
DS1804X-010/T&R Applications
There are a lot of Rochester Electronics, LLC DS1804X-010/T&R Digital Potentiometers applications.
  • Sensor auto referencing circuits
  • Instrumentation (gain or offset adjustment)
  • Household appliances
  • Power supply
  • Voltage resistance conversion
  • Modern office equipment
  • Motor control
  • Cell phone
  • Adjustable current control
  • Low power system
Step5Bar-code shipping tag
DS1804X-010/T&R
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    15-WFBGA, FCBGA
  • Supplier Device Package
    15-FlipChip
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Resistance
    10kOhm
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Number of Circuits
    1
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Number of Taps
    100
  • Temperature Coefficient (Typ)
    750ppm/°C