  • DS1804Z-050+T&R
DS1804Z-050+T&R
advertisement
Manufacturer No:
DS1804Z-050+T&R
HK JDW NO:
503-DS1804Z-050+T&R
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
DS1804Z-050+T&R
Description:
DS1804 Digital PotentiometersUp/Down (U/D, INC, CS)100 PositionsMin 2.7V VMax 5.5V V
Purchasing and Inquiry
DS1804Z-050+T&R Overview
There is a 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package containing it.The storage of this pentometer begins at Non-Volatile.This digital potentiometer includes 1 embedded circuits.Tape & Reel (TR) package contains the access code to secure the digital potentiometer.This pentometer has 100 taps to protect against overcurrent.The number of positions is 100.It is recommended to mount in the way of Surface Mount.2.7V~5.5V voltage can be supplied by the potentionmeter.Digital potentiometers have a temperature range of -40°C~85°C.Limiting the flow with 50kOhm is possible.DS1804 family member.potentiameter with 8 pins.Potentiometers conduct when provided with a supply voltage of 5V.It ensures stability of the digital resistor if it runs at its maximum 85°C.A minimum working temperature of -40°C is necessary for reliability.5.5V is the maximum voltage that it can handle.The minimum supply voltage is 2.7V.
DS1804Z-050+T&R Features
Available in 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
8 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
DS1804Z-050+T&R Applications
There are a lot of Maxim Integrated DS1804Z-050+T&R Digital Potentiometers applications.
  • Low power system
  • Refrigerator
  • Motor control
  • Automotive electronics
  • Bias adjustment circuits
  • Programmable low pass filter
  • Automatic gain control
  • Power supply
  • Household appliances
  • Automatic detection of equipment
Step5Bar-code shipping tag
DS1804Z-050+T&R
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    8
  • Supplier Device Package
    8-SOIC
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    750 ppm/°C
  • Resistance
    50kOhm
  • Number of Positions
    100
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Composition
    Potentiometer
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Base Part Number
    DS1804
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    Up/Down (U/D, INC, CS)
  • Number of Circuits
    1
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    2.7V
  • Nominal Supply Current
    400μA
  • Memory Type
    Non-Volatile
    400
  • Temperature Coefficient (Typ)
    750ppm/°C