  • DS1848B-010+
DS1848B-010+
advertisement
Manufacturer No:
DS1848B-010+
Manufacturer:
Maxim Integrated
HK JDW NO:
503-DS1848B-010+
Package:
16-LBGA, CSPBGA
Datasheet:
DS1848B-010+
Description:
16 Terminations3V 16 Pin DS1848 Digital PotentiometersI2C256 Positions
Purchasing and Inquiry
DS1848B-010+ Overview
It is contained in 16-LBGA, CSPBGA pacakge.Non-Volatile indicates the beginning of storage for this pentometer.This digital potentiometer contains 2 embedded circuits.Tray package provides access to it.To protect the overcurrent of this digital potentiometer, 256 taps are provided.256 positions make up the pentometer.It is designed 16 terminations.Listed below are 2 functions included in this programmable potentiometer.The total resistance of the speed potentiometers will be 10000Ohm as shown.It operates on 3V and is powered by it.The digi devices show 16 pins.You should mount in the way of Surface Mount.potentionmeters with 3V~5.5V voltage capabilities can be used.Digital potentiometers have a temperature range of -40°C~95°C.A flow limit of 10kOhm can be applied.In the DS1848 family, pentometer belongs.Using this digital variable resistor, you will find Selectable Address, Temperature Sensor.Its type of converter can be classify by DIGITAL POTENTIOMETER.3.3/5V is the voltage it can deliver.There are the following additional features of this digital potentiometer: NONVOLATILE MEMORY; OTHER RESISTOR VALUE IS 10000 OHM; IT CAN ALSO OPERATE FROM A 5V SUPPLYThe pentometer is from Digital Potentiometers family.
DS1848B-010+ Features
Available in 16-LBGA, CSPBGA package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~95°C
DS1848B-010+ Applications
There are a lot of Maxim Integrated DS1848B-010+ Digital Potentiometers applications.
  • Healthcare Products
  • Audio devices with up to 90dB dynamic range
  • Programmable low pass filter
  • Adjust VCOM settings
  • Speakers
  • Automatic gain control
  • Power supply
  • Motor control
  • Sensor trimming instrumentation
  • Adjusting the LCD Display
Step5Bar-code shipping tag
DS1848B-010+
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-LBGA, CSPBGA
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~95°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2006
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Selectable Address, Temperature Sensor
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    16
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    850 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Number of Positions
    256
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    NONVOLATILE MEMORY; OTHER RESISTOR VALUE IS 10000 OHM; IT CAN ALSO OPERATE FROM A 5V SUPPLY
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Voltage - Supply
    3V~5.5V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    2
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    DS1848
  • Pin Count
    16
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B16
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    3.3/5V
  • Configuration
    Rheostat
  • Interface
    I2C
  • Number of Circuits
    2
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    256
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    3.3V
  • Resistor Terminal Voltage-Min
    -0.3V
  • Height Seated (Max)
    1.5mm
  • Length
    4mm
  • Width
    4mm