  • DS1859B-020+T&R
DS1859B-020+T&R
advertisement
Manufacturer No:
DS1859B-020+T&R
Manufacturer:
Maxim Integrated
HK JDW NO:
503-DS1859B-020+T&R
Package:
16-LBGA, CSPBGA
Datasheet:
DS1859B-020+T&R
Description:
DS1859 Digital PotentiometersI2C256 PositionsMin 2.85V VMax 5.5V V
Purchasing and Inquiry
DS1859B-020+T&R Overview
The file is contained in 16-LBGA, CSPBGA packages.This pentometer begins to be stored by Non-Volatile.This digital potentiometer has 2 embedded circuits.In the Tape & Reel (TR) package, it is accessible for securing the digital analogic.To protect the overcurrent of this digital potentiometer, 256 taps are provided.Pentometer consists of 256 positions.In general, Surface Mount is recommended for mounting.There is 2.85V~5.5V voltage limit on the potentionmeter.There is a temperature range of -40°C~95°C for this digital potentiometer.There is a possibility of limiting the flow by 20kOhm.Pentometer is a member of DS1859 family.Amount Surface Mount mounts the potentionmeter.Digital potentiometer has 16 pins.With this digital variable resistor, you can find Selectable Address, Temperature Sensor.A potentiometer conducts when its supply voltage is 5V.95°C is the maximum value that ensures the stability of the digital resistor.This electronic potentiometer operates at -40°C degrees Celsius at a minimum temperature to ensure reliability.A maximum supply voltage of 5.5V can be handled by it.The unit can be powered by a voltage as low as 2.85V.A maximum supply current of 2mA can be handled by digital potentiometer.
DS1859B-020+T&R Features
Available in 16-LBGA, CSPBGA package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~95°C
16 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
DS1859B-020+T&R Applications
There are a lot of Maxim Integrated DS1859B-020+T&R Digital Potentiometers applications.
  • Medical equipment
  • Audio devices with up to 90dB dynamic range
  • Voltage control
  • Industrial control circuits
  • Adjusting the LCD Display
  • Stereo
  • Cell phone
  • Refrigerator
  • Healthcare Products
  • DC/DC conversion circuit
Step5Bar-code shipping tag
DS1859B-020+T&R
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Contact Plating
    Silver, Tin
  • Mount
  • Package / Case
    16-LBGA, CSPBGA
  • Number of Pins
    16
  • Supplier Device Package
    16-CSBGA (4x4)
  • Operating Temperature
    -40°C~95°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    Selectable Address, Temperature Sensor
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Temperature Coefficient
    50 ppm/°C
  • Resistance
    20kOhm
  • Number of Positions
    256
  • Max Operating Temperature
    95°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Supply
    2.85V~5.5V
  • Base Part Number
    DS1859
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Configuration
    Rheostat
  • Interface
    I2C
  • Number of Circuits
    2
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    2.85V
  • Nominal Supply Current
    2mA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Max Supply Current
    2mA
  • Number of Taps
    256
  • Temperature Coefficient (Typ)
    50ppm/°C