  • DS2251T-128-16
DS2251T-128-16
advertisement
Manufacturer No:
DS2251T-128-16
Manufacturer:
Maxim Integrated
HK JDW NO:
503-DS2251T-128-16
Package:
72-SIMM
Datasheet:
DS2251T-128-16
Description:
128KB 128K x 8 NVSRAM 8051 8-Bit Microcontroller DS225x Series DS2251 72 Pin 16MHz 5V 72-SIMM
Step5Bar-code shipping tag
DS2251T-128-16
    Select All
  • Number of Pins
    72
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    1999
  • Series
    DS225x
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    72
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Supply Voltage
    5V
  • Frequency
    16MHz
  • Base Part Number
    DS2251
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Interface
    Serial, UART, USART
  • Memory Size
    128kB
  • Oscillator Type
    External
  • Number of I/O
    32
  • RAM Size
    128kB
  • Memory Type
    RAM, ROMless, SRAM
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    4.5V~5.5V