  • DSAI17-12A
DSAI17-12A
advertisement
Manufacturer No:
DSAI17-12A
Manufacturer:
IXYS
HK JDW NO:
415-DSAI17-12A
Package:
DO-203AA, DO-4, Stud
Datasheet:
DSAI17-12A
Description:
Avalanche Diode Rectifier Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 1.36V @ 55A -40°C~180°C 4mA @ 1200V 1-Termination Bulk DO-203AA, DO-4, Stud Chassis, Stud Mount
Step5Bar-code shipping tag
DSAI17-12A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
    Chassis, Stud
  • Mounting Type
    Chassis, Stud Mount
  • Package / Case
    DO-203AA, DO-4, Stud
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2000
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    1
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    180°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • HTS Code
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    SOLDER LUG
  • Pin Count
    1
  • JESD-30 Code
    O-MUPM-D1
  • Number of Elements
  • Element Configuration
    Single
  • Speed
    Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Avalanche
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    4mA @ 1200V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.36V @ 55A
  • Case Connection
    CATHODE
  • Operating Temperature - Junction
    -40°C~180°C
  • Max Surge Current
    370A
  • Application
    GENERAL PURPOSE
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    1200V
  • Forward Voltage
    1.36V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    1.2kV
  • Average Rectified Current
    25A
  • Number of Phases
  • Peak Reverse Current
    4mA
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    400A
  • Reverse Voltage
    1.2kV