  • DSEC16-12AS-TUB
DSEC16-12AS-TUB
advertisement
Manufacturer No:
DSEC16-12AS-TUB
Manufacturer:
IXYS / Littelfuse
HK JDW NO:
401-DSEC16-12AS-TUB
Package:
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
DSEC16-12AS-TUB
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
DSEC16-12AS-TUB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2014
  • Series
    HiPerFRED™
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    FREE WHEELING DIODE, LOW LEAKAGE CURRENT, PD-CASE, SNUBBER DIODE
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Reference Standard
    IEC-60747
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Operating Temperature (Max)
    175°C
  • Number of Elements
    2
  • Power Dissipation-Max
    60W
  • Element Configuration
    Common Cathode
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    60μA @ 1200V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    2.94V @ 10A
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~175°C
  • Application
    FAST SOFT RECOVERY
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    1200V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    1.2kV
  • Average Rectified Current
    10A
  • Number of Phases
    1
  • Reverse Recovery Time
    40 ns
  • Non-rep Pk Forward Current-Max
    40A