  • DSEP12-12BZ-TRL
DSEP12-12BZ-TRL
advertisement
Manufacturer No:
DSEP12-12BZ-TRL
Manufacturer:
IXYS
HK JDW NO:
415-DSEP12-12BZ-TRL
Package:
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
Description:
Standard Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 3.25V @ 15A -55°C~175°C 100μA @ 1200V 2-Termination Tape & Reel (TR) TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB Surface Mount
Step5Bar-code shipping tag
DSEP12-12BZ-TRL
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Surface Mount
    YES
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • Additional Feature
    FREE WHEELING DIODE, LOW LEAKAGE CURRENT, SNUBBER DIODE, PD-CASE
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Reference Standard
    IEC-60747
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Operating Temperature (Max)
    150°C
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    95W
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100μA @ 1200V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    3.25V @ 15A
  • Case Connection
    CATHODE
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~175°C
  • Output Current-Max
    12A
  • Application
    FAST SOFT RECOVERY
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    1200V
  • Current - Average Rectified (Io)
    12A
  • Number of Phases
    1
  • Reverse Recovery Time
    70ns
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    1200V
  • Capacitance @ Vr, F
    5pF @ 600V 1MHz
  • Non-rep Pk Forward Current-Max
    90A