  • DSG9500-000
DSG9500-000
advertisement
Manufacturer No:
DSG9500-000
Manufacturer:
Skyworks Solutions Inc.
HK JDW NO:
726-DSG9500-000
Purchasing and Inquiry
DSG9500-000 Overview
Device specifications specify a maximum reverse voltage of 100V for this device.The device may occasionally operate at the lowest breakdown voltage possible, which is 200V.
DSG9500-000 Features
at its lowest breakdown voltage of 200V
DSG9500-000 Applications
There are a lot of Skyworks Solutions Inc. DSG9500-000 applications of RF diodes.
  • Two elements in series configuration in a small-sized plastic SMD package
  • Clamping circuits
  • Surface-mount band-switching circuits
  • Set-top boxes, digital media players
  • Diode ring mixer
  • Car radio
  • RF attenuators
  • Telematic systems
  • Sampling circuits
  • (SAT) TV
Step5Bar-code shipping tag
DSG9500-000
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Surface Mount
    YES
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2008
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Switch
  • HTS Code
  • Technology
    POSITIVE-INTRINSIC-NEGATIVE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
  • JESD-30 Code
    R-XDMW-F2
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    PIN - Single
  • Power Dissipation
    250mW
  • Capacitance @ Vr, F
    0.025pF @ 50V 1MHz
  • Reverse Voltage
    100V
  • Voltage - Peak Reverse (Max)
    100V
  • Breakdown Voltage-Min
    200V
  • Frequency Band
    L B TO KU B
  • Resistance @ If, F
    4Ohm @ 50mA 100MHz
  • Diode Capacitance-Max
    0.02pF
  • Minority Carrier Lifetime-Nom
    0.25 μs
  • Diode Forward Resistance-Max
    4Ohm