  • DSPIC30F3011T-20I/PT
DSPIC30F3011T-20I/PT
advertisement
Manufacturer No:
DSPIC30F3011T-20I/PT
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-DSPIC30F3011T-20I/PT
Package:
44-TQFP
Description:
24KB 8K x 24 FLASH dsPIC 16-Bit Microcontroller dsPIC™ 30F Series DSPIC30F3011 5V 44-TQFP
Quantity:
In Stock : 7494
Step5Bar-code shipping tag
DSPIC30F3011T-20I/PT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Bit Size
    16
  • Data Converter
    A/D 9x10b
  • Has ADC
    YES
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    16b
  • PWM Channels
    YES
  • DAC Channels
    NO
  • Number of Timers/Counters
    5
  • ROM (words)
    8192
  • EEPROM Size
    1K x 8
  • On Chip Program ROM Width
    24
  • Max Frequency
    20MHz
  • Format
    FIXED-POINT
  • RAM (words)
    512
  • Length
    10mm
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Radiation Hardening
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    44-TQFP
  • Surface Mount
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    dsPIC™ 30F
  • Published
    2003
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    44
  • ECCN Code
    3A991.A.2
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Digital Signal Processors
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    DSPIC30F3011
  • Pin Count
    44
  • JESD-30 Code
    S-PQFP-G44
  • Interface
    I2C, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    24kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    30
  • Speed
    20 MIPS
  • RAM Size
    1K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.5V~5.5V