  • DSPIC30F6010T-20I/PF
DSPIC30F6010T-20I/PF
advertisement
Manufacturer No:
DSPIC30F6010T-20I/PF
HK JDW NO:
536-DSPIC30F6010T-20I/PF
Package:
80-TQFP
Description:
144KB 48K x 24 FLASH dsPIC 16-Bit Microcontroller dsPIC™ 30F Series DSPIC30F6010 80 Pin 5V 80-TQFP
Quantity:
In Stock : 15209
Step5Bar-code shipping tag
DSPIC30F6010T-20I/PF
  • Package / Case
    80-TQFP
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    80
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    dsPIC™ 30F
  • Published
    2003
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    80
  • ECCN Code
    3A991.A.2
  • Supply Voltage
    5V
  • Base Part Number
    DSPIC30F6010
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5.5V
  • Interface
    CAN, I2C, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    144kB
  • Number of I/O
    68
  • Speed
    20 MIPS
  • RAM Size
    8K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.5V~5.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    dsPIC
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, LVD, Motor Control PWM, QEI, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    16-Bit
  • Program Memory Size
    144KB 48K x 24
  • Connectivity
    CANbus, I2C, SPI, UART/USART
  • Data Converter
    A/D 16x10b
  • Watchdog Timer
    16b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
  • EEPROM Size
    4K x 8
  • On Chip Program ROM Width
    24
  • Max Frequency
    20MHz
  • Format
    FIXED-POINT
  • RAM (words)
    8192
  • Length
    14mm
  • Height Seated (Max)
    1.2mm