  • DSPIC30F6011T-30I/PF
DSPIC30F6011T-30I/PF
advertisement
Manufacturer No:
DSPIC30F6011T-30I/PF
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-DSPIC30F6011T-30I/PF
Package:
64-TQFP
Description:
132KB 44K x 24 FLASH dsPIC 16-Bit Microcontroller dsPIC™ 30F Series DSPIC30F6011 64 Pin 5V 64-TQFP
Quantity:
In Stock : 4307
Step5Bar-code shipping tag
DSPIC30F6011T-30I/PF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    64-TQFP
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    64
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    dsPIC™ 30F
  • Published
    2006
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    64
  • ECCN Code
    3A991.A.2
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Digital Signal Processors
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    DSPIC30F6011
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5.5V
  • Interface
    CAN, I2C, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    132kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    52
  • Speed
    30 MIPs
  • RAM Size
    6K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.5V~5.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    dsPIC
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    16-Bit
  • Program Memory Size
    132KB 44K x 24
  • Connectivity
    CANbus, I2C, SPI, UART/USART
  • Bit Size
    16
  • Data Converter
    A/D 16x12b
  • Watchdog Timer
  • Has ADC
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    16b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
    NO
  • Number of Timers/Counters
    5
  • EEPROM Size
    2K x 8
  • On Chip Program ROM Width
    24
  • Max Frequency
    30MHz
  • Format
    FIXED-POINT
  • RAM (words)
    3072
  • Length
    14mm
  • Height Seated (Max)
    1.2mm