  • DSPIC33CK128MP502-I/SS
DSPIC33CK128MP502-I/SS
advertisement
Manufacturer No:
DSPIC33CK128MP502-I/SS
HK JDW NO:
536-DSPIC33CK128MP502-I/SS
Package:
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Description:
128KB 128K x 8 FLASH dsPIC 16-Bit Microcontroller dsPIC™ 33CK Series DSPIC33CK128MP502 3.3V 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Quantity:
In Stock : 13979
Step5Bar-code shipping tag
DSPIC33CK128MP502-I/SS
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Package / Case
    28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Series
    dsPIC™ 33CK
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Base Part Number
    DSPIC33CK128MP502
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G28
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Speed
    100MHz
  • RAM Size
    16K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Clock Frequency
    64MHz
  • Program Memory Size
    128KB 128K x 8
  • Data Converter
    A/D 12x12b; D/A 3x12b
  • Format
    FIXED POINT
  • RAM (words)
    16384
  • Number of Timers
    1
  • Internal Bus Architecture
    SINGLE
  • Length
    10.2mm
  • Height Seated (Max)
    2mm
  • Width
    5.3mm