  • DSPIC33EP128GS702-E/MM
DSPIC33EP128GS702-E/MM
advertisement
Manufacturer No:
DSPIC33EP128GS702-E/MM
HK JDW NO:
536-DSPIC33EP128GS702-E/MM
Package:
28-VQFN Exposed Pad
Description:
128KB 43K x 24 FLASH dsPIC 16-Bit Microcontroller Automotive, AEC-Q100, dsPIC™ 33EP Series DSPIC33EP128GS702 3.3V 28-VQFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 5677
Step5Bar-code shipping tag
DSPIC33EP128GS702-E/MM
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Package / Case
    28-VQFN Exposed Pad
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2017
  • Series
    Automotive, AEC-Q100, dsPIC™ 33EP
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    28
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Base Part Number
    DSPIC33EP128GS702
  • JESD-30 Code
    S-PQCC-N28
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Number of I/O
    20
  • Speed
    60 MIPs
  • RAM Size
    8K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, I2S, POR, PWM, WDT
  • Clock Frequency
    60MHz
  • Connectivity
    I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
  • Supply Current-Max
    75mA
  • Data Converter
    A/D 11x12b; D/A 1x12b
  • Has ADC
  • DMA Channels
  • PWM Channels
  • DAC Channels
  • Address Bus Width
    16
  • ROM (words)
    43690
  • On Chip Program ROM Width
    24
  • CPU Family
    PIC
  • Boundary Scan
  • Low Power Mode
  • Screening Level
    AEC-Q100; TS 16949
  • Format
    FIXED-POINT
  • Integrated Cache
    NO
  • RAM (words)
  • Number of Timers
    5
  • Number of External Interrupts
    4
  • On Chip Data RAM Width
  • Height Seated (Max)
    1mm
  • Length
    6mm
  • Width
    6mm