  • DSPIC33EP128GS702T-I/SO
DSPIC33EP128GS702T-I/SO
advertisement
Manufacturer No:
DSPIC33EP128GS702T-I/SO
HK JDW NO:
536-DSPIC33EP128GS702T-I/SO
Package:
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description:
128KB 43K x 24 FLASH dsPIC 16-Bit Microcontroller dsPIC™ 33EP Series DSPIC33EP128GS702 3.3V 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Quantity:
In Stock : 10107
Step5Bar-code shipping tag
DSPIC33EP128GS702T-I/SO
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Package / Case
    28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    dsPIC™ 33EP
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    28
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Additional Feature
    ADC SAMPLE AND HOLD (5-CH 12-BIT)
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Base Part Number
    DSPIC33EP128GS702
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G28
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Number of I/O
    20
  • Speed
    70 MIPs
  • RAM Size
    8K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~3.6V
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, I2S, POR, PWM, WDT
  • Clock Frequency
    60MHz
  • Connectivity
    I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
  • Data Converter
    A/D 11x12b; D/A 1x12b
  • ROM (words)
    131072
  • On Chip Program ROM Width
    8
  • Screening Level
    TS 16949
  • Height Seated (Max)
    2.65mm
  • Length
    17.9mm
  • Width
    7.5mm