  • DSPIC33EP128GS708-E/PT
DSPIC33EP128GS708-E/PT
advertisement
Manufacturer No:
DSPIC33EP128GS708-E/PT
HK JDW NO:
536-DSPIC33EP128GS708-E/PT
Package:
80-TQFP
Description:
128KB 43K x 24 FLASH dsPIC 16-Bit Microcontroller Automotive, AEC-Q100, dsPIC™ 33EP Series DSPIC33EP128GS708 3.3V 80-TQFP
Quantity:
In Stock : 15007
Step5Bar-code shipping tag
DSPIC33EP128GS708-E/PT
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~3.6V
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, I2S, POR, PWM, WDT
  • Clock Frequency
    60MHz
  • Connectivity
    I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
  • Data Converter
    A/D 22x12b; D/A 2x12b
  • ROM (words)
    131072
  • On Chip Program ROM Width
    8
  • Screening Level
    AEC-Q100; TS 16949
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    12mm
  • Width
    12mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Package / Case
    80-TQFP
  • Surface Mount
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Series
    Automotive, AEC-Q100, dsPIC™ 33EP
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    80
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Additional Feature
    ADC SAMPLE AND HOLD (5-CH 12-BIT)
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Base Part Number
    DSPIC33EP128GS708
  • JESD-30 Code
    S-PQFP-G80
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V