  • DSPIC33EP128MC206T-I/MR
DSPIC33EP128MC206T-I/MR
advertisement
Manufacturer No:
DSPIC33EP128MC206T-I/MR
HK JDW NO:
536-DSPIC33EP128MC206T-I/MR
Package:
64-VFQFN Exposed Pad
Description:
128KB 43K x 24 FLASH dsPIC 16-Bit Microcontroller dsPIC™ 33EP Series DSPIC33EP128MC206 64 Pin 70MHz 3.3V 64-VFQFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 5371
Step5Bar-code shipping tag
DSPIC33EP128MC206T-I/MR
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    64-VFQFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    64
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    dsPIC™ 33EP
  • Published
    2012
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    64
  • ECCN Code
    3A001.A.3
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Subcategory
    Digital Signal Processors
    QUAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Frequency
    70MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    DSPIC33EP128MC206
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Interface
    I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    128kB
  • Number of I/O
    53
  • RAM Size
    8K x 16
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~3.6V
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, DMA, Motor Control PWM, POR, PWM, WDT
  • Connectivity
    I2C, IrDA, LINbus, QEI, SPI, UART/USART
  • Data Converter
    A/D 16x10b/12b
  • Watchdog Timer
  • DMA Channels
  • Data Bus Width
    16b
    NO
  • Number of Timers/Counters
    5
  • ROM (words)
    43690
  • On Chip Program ROM Width
    24
  • Format
    FLOATING-POINT
  • RAM (words)
  • Length
    9mm
  • Height Seated (Max)
    1mm