  • DSPIC33EP128MC502-H/SP
DSPIC33EP128MC502-H/SP
advertisement
Manufacturer No:
DSPIC33EP128MC502-H/SP
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-DSPIC33EP128MC502-H/SP
Package:
28-DIP (0.300, 7.62mm)
Description:
128KB 43K x 24 FLASH dsPIC 16-Bit Microcontroller Automotive, AEC-Q100, dsPIC™ 33EP Series DSPIC33EP128MC502 28 Pin 70MHz 28-DIP (0.300, 7.62mm)
Quantity:
In Stock : 15726
Step5Bar-code shipping tag
DSPIC33EP128MC502-H/SP
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    16-Bit
  • Program Memory Size
    128KB 43K x 24
  • Connectivity
    CANbus, I2C, IrDA, LINbus, QEI, SPI, UART/USART
  • Data Converter
    A/D 6x10b/12b
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Data Bus Width
    16b
  • Number of Timers/Counters
    5
  • Core Architecture
    dsPIC
  • Max Frequency
    60MHz
  • Number of Programmable I/O
    21
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    28-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Number of Pins
    28
  • Supplier Device Package
    28-SPDIP
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Series
    Automotive, AEC-Q100, dsPIC™ 33EP
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Frequency
    70MHz
  • Base Part Number
    DSPIC33EP128MC502
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Interface
    CAN, I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART
  • Max Supply Voltage
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    2.95V
  • Memory Size
    128kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    21
  • Speed
    60 MIPs
  • RAM Size
    8K x 16
  • Memory Type
    FLASH
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~3.6V