  • DSPIC33EP16GS202T-I/MM
DSPIC33EP16GS202T-I/MM
advertisement
Manufacturer No:
DSPIC33EP16GS202T-I/MM
HK JDW NO:
536-DSPIC33EP16GS202T-I/MM
Package:
28-VQFN Exposed Pad
Description:
16KB 16K x 8 FLASH dsPIC 16-Bit Microcontroller dsPIC™ 33EP Series DSPIC33EP16GS202 3.3V 28-VQFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 11958
Step5Bar-code shipping tag
DSPIC33EP16GS202T-I/MM
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Clock Frequency
    60MHz
  • Program Memory Size
    16KB 16K x 8
  • Connectivity
    I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
  • Data Converter
    A/D 12x12b; D/A 2x12b
  • ROM (words)
    16384
  • On Chip Program ROM Width
    8
  • Screening Level
    TS 16949
  • Length
    6mm
  • Height Seated (Max)
    1mm
  • Width
    6mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Package / Case
    28-VQFN Exposed Pad
  • Surface Mount
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • JESD-609 Code
    e3
    28
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Additional Feature
    OPERATES UPTO 70MIPS
  • HTS Code
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    DSPIC33EP16GS202
  • JESD-30 Code
    S-PQCC-N28
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
    21
  • Speed
    70 MIPs
  • RAM Size
    2K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~3.6V