  • DSPIC33EP32GS202-I/SS
DSPIC33EP32GS202-I/SS
advertisement
Manufacturer No:
DSPIC33EP32GS202-I/SS
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-DSPIC33EP32GS202-I/SS
Package:
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Description:
32KB 32K x 8 FLASH dsPIC 16-Bit Microcontroller dsPIC™ 33EP Series DSPIC33EP32GS202 28 Pin 3.3V 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Quantity:
In Stock : 4399
Step5Bar-code shipping tag
DSPIC33EP32GS202-I/SS
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    28
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Series
    dsPIC™ 33EP
  • Published
    2013
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    28
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Additional Feature
    OPERATES UPTO 70MIPS
  • HTS Code
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    DSPIC33EP32GS202
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Interface
    I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    32kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    21
  • Speed
    70 MIPs
  • RAM Size
    2K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Core Processor
    dsPIC
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Clock Frequency
    60MHz
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    16-Bit
  • Program Memory Size
    32KB 32K x 8
  • Connectivity
    I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
  • Bit Size
    16
  • Data Converter
    A/D 12x12b; D/A 2x12b
  • Has ADC
    YES
  • DMA Channels
    NO
  • PWM Channels
  • DAC Channels
    NO
  • Density
    256 kb
  • ROM (words)
    32768
  • On Chip Program ROM Width
    8
  • Screening Level
    TS 16949
  • Length
    10.2mm
  • Height Seated (Max)
    2mm
  • Width
    5.3mm