  • DSPIC33EP32MC202-E/SS
DSPIC33EP32MC202-E/SS
advertisement
Manufacturer No:
DSPIC33EP32MC202-E/SS
HK JDW NO:
536-DSPIC33EP32MC202-E/SS
Package:
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Description:
32KB 10.7K x 24 FLASH dsPIC 16-Bit Microcontroller Automotive, AEC-Q100, dsPIC™ 33EP Series DSPIC33EP32MC202 28 Pin 70MHz 3.3V 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Quantity:
In Stock : 6850
Step5Bar-code shipping tag
DSPIC33EP32MC202-E/SS
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
  • Number of Pins
    28
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Series
    Automotive, AEC-Q100, dsPIC™ 33EP
  • Published
    2011
  • Number of Terminations
    28
  • ECCN Code
    3A991.A.2
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Subcategory
    Digital Signal Processors
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Frequency
    70MHz
  • Base Part Number
    DSPIC33EP32MC202
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Number of I/O
    21
  • Speed
    60 MHz
  • RAM Size
    2K x 16
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~3.6V
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, DMA, Motor Control PWM, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Size
    32KB 10.7K x 24
  • Connectivity
    I2C, IrDA, LINbus, QEI, SPI, UART/USART
  • Data Converter
    A/D 6x10b/12b
  • Watchdog Timer
  • DMA Channels
  • Data Bus Width
    16b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
    NO
  • Number of Timers/Counters
    5
  • ROM (words)
    10922
  • On Chip Program ROM Width
    24
  • Format
    FLOATING-POINT
  • RAM (words)
  • Length
    10.2mm
  • Height Seated (Max)
    2mm