  • DSPIC33EP32MC202-I/SS
DSPIC33EP32MC202-I/SS
advertisement
Manufacturer No:
DSPIC33EP32MC202-I/SS
HK JDW NO:
536-DSPIC33EP32MC202-I/SS
Package:
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Description:
32KB 10.7K x 24 FLASH dsPIC 16-Bit Microcontroller dsPIC? 33EP Series DSPIC33EP32MC202 28 Pin 70MHz 3.3V 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Purchasing and Inquiry
DSPIC33EP32MC202-I/SS Overview
For space savings, it is available in the 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width) package. This is mounted using the Surface Mount method. Package Tube contains it. A core processor of dsPIC is present in the device. When working, it is recommended that the temperature be kept at -40°C~85°C TA. The type of memory it uses is FLASH. 21 I/Os are present on the device. A component with the same part number as DSPIC33EP32MC202 can be compared to other similar components. The terminals of this device are located at DUAL. 28 terminations are present in it. This electrical component is part of the dsPIC? 33EP series. High efficiency is possible due to the 3.3V supply voltage. The gadget has MICROCONTROLLER as its uPs/uCs/peripheral IC. The structure is constructed from 28 pins. There are a total of 28 pins on it. This is a component included in Digital Signal Processors. The devices have a maximum memory size of 32kB that can be used to store programs and data. The system is highly efficient when working at a frequency of 70MHz. Designers can fully utilize the supply voltage of 3.3V's adaptability while employing it. 5 timers/counters are in use. There is an oscillator type Internal used in this circuit.
DSPIC33EP32MC202-I/SS Features
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width) package
Mounting type of Surface Mount
Digital Signal Processors subcategory
DSPIC33EP32MC202-I/SS Applications
There are a lot of Microchip Technology DSPIC33EP32MC202-I/SS Microcontroller applications.
  • Instrument control
  • Food and beverage
  • Ipod
  • Process control devices
  • Heater/Fan
  • Information appliances (networking of household appliances)
  • Safety -airbags, automatic braking system (ABS)
  • Walkie talkies
  • Instrument control
  • Communication-bluetooth, Wi-Fi, radio
Step5Bar-code shipping tag
DSPIC33EP32MC202-I/SS
    Select All
  • Frequency
    70MHz
  • Base Part Number
    DSPIC33EP32MC202
  • Pin Count
    28
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Number of I/O
    21
  • RAM Size
    2K x 16
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~3.6V
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, DMA, Motor Control PWM, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Size
    32KB 10.7K x 24
  • Connectivity
    I2C, IrDA, LINbus, QEI, SPI, UART/USART
  • Data Converter
    A/D 6x10b/12b
  • Watchdog Timer
  • DMA Channels
  • Data Bus Width
    16b
  • PWM Channels
  • Number of Timers/Counters
    5
  • Format
    FLOATING-POINT
  • Number of ADC Channels
    6
  • Number of I2C Channels
    2
  • Height
    1.85mm
  • Length
    10.5mm
  • Width
    5.6mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Package / Case
    28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
  • Surface Mount
  • Number of Pins
    28
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Published
    2012
  • Series
    dsPIC™ 33EP
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Subcategory
    Digital Signal Processors
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    3.3V