  • DSPIC33EP512GM706T-I/PT
DSPIC33EP512GM706T-I/PT
advertisement
Manufacturer No:
DSPIC33EP512GM706T-I/PT
HK JDW NO:
536-DSPIC33EP512GM706T-I/PT
Package:
64-TQFP
Description:
512KB 170K x 24 FLASH dsPIC 16-Bit Microcontroller dsPIC™ 33EP Series DSPIC33EP512GM706 3.3V 64-TQFP
Quantity:
In Stock : 4250
Step5Bar-code shipping tag
DSPIC33EP512GM706T-I/PT
    Select All
  • Factory Lead Time
    23 Weeks
  • Package / Case
    64-TQFP
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    dsPIC™ 33EP
  • JESD-609 Code
    e3
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    64
  • ECCN Code
    3A001.A.3
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • HTS Code
  • Subcategory
    Digital Signal Processors
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    DSPIC33EP512GM706
  • JESD-30 Code
    S-PQFP-G64
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Power Supplies
    3.3V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    53
  • Speed
    70 MIPs
  • RAM Size
    48K x 8
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Core Processor
    dsPIC
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, Motor Control PWM, POR, PWM, WDT
  • Clock Frequency
    60MHz
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    16-Bit
  • Program Memory Size
    512KB 170K x 24
  • Connectivity
    CANbus, I2C, IrDA, LINbus, QEI, SPI, UART/USART
  • Supply Current-Max
    60mA
  • Bit Size
    16
  • Data Converter
    A/D 30x10b/12b
  • Has ADC
    YES
  • DMA Channels
  • PWM Channels
  • DAC Channels
    NO
  • ROM (words)
    524288
  • On Chip Program ROM Width
    8
  • Boundary Scan
  • Low Power Mode
  • Screening Level
    TS 16949
  • Format
    FLOATING-POINT
  • Integrated Cache
    NO
  • RAM (words)
    49152
  • Number of Timers
    13
  • Number of External Interrupts
    5
  • On Chip Data RAM Width
    8
  • Number of DMA Channels
    4
  • Length
    10mm
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Width
    10mm