  • DSPIC33EP512MC204T-I/PT
DSPIC33EP512MC204T-I/PT
advertisement
Manufacturer No:
DSPIC33EP512MC204T-I/PT
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-DSPIC33EP512MC204T-I/PT
Package:
44-TQFP
Description:
512KB 170K x 24 FLASH dsPIC 16-Bit Microcontroller dsPIC™ 33EP Series DSPIC33EP512MC204 44 Pin 3.3V 44-TQFP
Quantity:
In Stock : 13004
Step5Bar-code shipping tag
DSPIC33EP512MC204T-I/PT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    44-TQFP
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    44
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    dsPIC™ 33EP
  • Published
    2013
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    44
  • ECCN Code
    3A001.A.3
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Digital Signal Processors
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    DSPIC33EP512MC204
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    3.6V
  • Power Supplies
    3.3V
  • Interface
    CAN, I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    512kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    35
  • Speed
    70 MIPs
  • RAM Size
    24K x 16
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Core Processor
    dsPIC
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, DMA, Motor Control PWM, POR, PWM, WDT
  • Clock Frequency
    60MHz
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    16-Bit
  • Program Memory Size
    512KB 170K x 24
  • Connectivity
    I2C, IrDA, LINbus, QEI, SPI, UART/USART
  • Supply Current-Max
    150mA
  • Bit Size
    16
  • Data Converter
    A/D 9x10b/12b
  • Has ADC
    YES
  • DMA Channels
  • Data Bus Width
    16b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
    NO
  • Number of Timers/Counters
    12
  • ROM (words)
    174762
  • On Chip Program ROM Width
    24
  • Format
    FLOATING-POINT
  • RAM (words)
  • Length
    10mm
  • Height Seated (Max)
    1.2mm