  • DSPIC33FJ06GS101A-E/SO
DSPIC33FJ06GS101A-E/SO
advertisement
Manufacturer No:
DSPIC33FJ06GS101A-E/SO
HK JDW NO:
536-DSPIC33FJ06GS101A-E/SO
Package:
18-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description:
6KB 2K x 24 FLASH dsPIC 16-Bit Microcontroller Automotive, AEC-Q100, dsPIC™ 33F Series DSPIC33FJ06GS101A 18 Pin 40MHz 3.3V 18-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Quantity:
In Stock : 3285
Step5Bar-code shipping tag
DSPIC33FJ06GS101A-E/SO
    Select All
  • Mount
  • Package / Case
    18-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Number of Pins
    18
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2012
  • Series
    Automotive, AEC-Q100, dsPIC™ 33F
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    18
  • Terminal Position
    DUAL
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Frequency
    40MHz
  • Base Part Number
    DSPIC33FJ06GS101A
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Interface
    I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    6kB
  • Number of I/O
    13
  • RAM Size
    256 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~3.6V
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Size
    6KB 2K x 24
  • Connectivity
    I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
  • Data Converter
    A/D 6x10b
  • Number of Timers/Counters
    2
  • On Chip Program ROM Width
    24
  • Boundary Scan
  • Low Power Mode
  • Integrated Cache
  • RAM (words)
    128
  • Number of Serial I/Os
    1
  • Number of External Interrupts
    3
  • On Chip Data RAM Width
    16
  • Length
    11.55mm