  • DSPIC33FJ09GS302T-I/SO
DSPIC33FJ09GS302T-I/SO
advertisement
Manufacturer No:
DSPIC33FJ09GS302T-I/SO
HK JDW NO:
536-DSPIC33FJ09GS302T-I/SO
Package:
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description:
9KB 3K x 24 FLASH dsPIC 16-Bit Microcontroller dsPIC™ 33F Series DSPIC33FJ09GS302 28 Pin 40MHz 3.3V 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Quantity:
In Stock : 1611
Step5Bar-code shipping tag
DSPIC33FJ09GS302T-I/SO
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Package / Case
    28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Number of Pins
    28
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    dsPIC™ 33F
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    28
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Frequency
    40MHz
  • Base Part Number
    DSPIC33FJ09GS302
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Memory Size
    9kB
  • Number of I/O
    21
  • RAM Size
    1K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    DIGITAL SIGNAL PROCESSOR, OTHER
  • Core Processor
    dsPIC
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    16-Bit
  • Program Memory Size
    9KB 3K x 24
  • Connectivity
    I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
  • Bit Size
    16
  • Data Converter
    A/D 8x10b; D/A 2x10b
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Data Bus Width
    16b
  • Number of Timers/Counters
    2
  • Boundary Scan
    YES
  • Low Power Mode
  • Screening Level
    TS 16949
  • Format
    FIXED POINT
  • RAM (words)
    512
  • Barrel Shifter
  • Internal Bus Architecture
    MULTIPLE
  • Length
    17.9mm