  • DSPIC33FJ16GP101-E/SS
DSPIC33FJ16GP101-E/SS
advertisement
Manufacturer No:
DSPIC33FJ16GP101-E/SS
HK JDW NO:
536-DSPIC33FJ16GP101-E/SS
Package:
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Description:
16KB 16K x 8 FLASH dsPIC 16-Bit Microcontroller Automotive, AEC-Q100, dsPIC™ 33F Series DSPIC33FJ16GP1 20 Pin 32MHz 3.3V 20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Quantity:
In Stock : 3976
Step5Bar-code shipping tag
DSPIC33FJ16GP101-E/SS
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
  • Number of Pins
    20
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Published
    2011
  • Series
    Automotive, AEC-Q100, dsPIC™ 33F
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    20
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    32MHz
  • Base Part Number
    DSPIC33FJ16GP1
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Interface
    I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    16kB
  • Number of I/O
    13
  • Speed
    16 MHz
  • RAM Size
    1K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~3.6V
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Size
    16KB 16K x 8
  • Connectivity
    I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
  • Supply Current-Max
    21mA
  • Data Converter
    A/D 4x10b
  • Number of Timers/Counters
    3
  • ROM (words)
    5461
  • On Chip Program ROM Width
    24
  • Number of Programmable I/O
    35
  • Format
    FIXED-POINT
  • RAM (words)
  • Height Seated (Max)
    2mm
  • Length
    7.2mm